Na život rockových hvězd si nestěžujeme

Finská rocková sestava HIM vydává novinkovou kolekci s názvem "Dark Light" a přijela ji představit do Bratislavy. BRAVO si nenechalo ujít příležitost a s frontmanem Villem a basákem Migém si příjemně poklábosilo...

Pro představení svého nového alba "Dark Light" jste si zvolili hlavní město Slovenska. Z jakého důvodu?
Ville
: Bratislava je zajímavé město, má doboru polohu, z různých evropských měst je do ní stejně daleko...
Migé: (skočí mu do řeči) ...a pamatuju se, jak se Slováci před několika málo roky stali mistry světa v hokeji. Tehdy hráli parádně.

Češi jsou letošními mistry světa!
M.: Tak to brzo přijedeme i k vám. (smích) [pozn. heartagram.cz kéž by]

Vážně, máte ve vašich koncertních plánech i Prahu?
V
.: Na turné vyrážíme z domovské Skandinávie v únoru příštího roku a myslím, že Prahu opravdu navštívíme.

Když mluvíte o Skandinávii, tak přímo z Finska je kromě vás i řada dalších rockových kapel - např. The Rasmus, Apocalyptica nebo Vartinää. Můžete prozradit, v čem je podle vás tajemství úspěchu finské rockové muziky?
V
.: Asi toho bude víc. Finsko je krásná, ale taky tvrdá země pro život. Je u nás docela silný vliv americké rockové scény. A v neposlední řadě každá země má nějaký styl, každá chce být něčím originální, finské kapely třeba právě tím rockem.

A jaké vzory má vaše kapela?
V.: Myslím, že nejvíc asi Black Sabbath. To je pro nás legenda v pravém slova smyslu, a to nejen muzikou, ale i tím, jaké charaktery mají členové téhle kapely.

Ville, přemýšlel jsi někdy o sólové kariéře nebo aspoň o sólovém albu?
V.: Ne, to nikdy! HIM jsou mým hudebním domovem, nemám potřebu podnikat jiná dobrodružství. V kapele jsem šťastný.

Tak řekni, jaký je to pocit být rockovou hvězdou?
V.: Jako všechno v životě i tohle má dvě strany mince. Jsou příjemné okamžiky, ale přicházejí i problémy. Ovšem vůbec si nestěžuju a jsem rád, že se mi splnil sen a můžu dělat to, co mám rád a co mě baví.

Kdyby sis měl, Ville, vybrat - finská vodka, nebo české pivo?
V.: (upíjí při povídání z láhve pivo) Ani jednomu moc nedám. Ale třeba po koncertě na usnutí je jedno pivko příjemné. A české pivo mi chutná. Co to finské? No, radši si doma dám nějaké americké. (smích)

Můžeš dokončit větu: Můj největší sen je...
V.: To je těžká otázka. Snad zůstat dlouho naživu, být v pohodě, zdravý. Není co víc si přát.

Jak tady na Slovensku, tak i v Česku se před nedávnem rozjely hned dvě televizní reality show - Big Brother a VyVolení. Líbí se Ti pořady tohoto typu a šel bys ty sám do takové show?
V.: Samozřejmě, že mě to nemohlo minout a reality show znám. Určitě bych do žádné z nich ale jako soutežící nešel. Chápu ten popud lidí, kteří se chtějí stát celebritou, ale jsou i jiné možnosti, jak to dokázat. Vždyť se podívej třeba na mě. (smích)

 

(Bravo č. 20, 6. října 2005)