Ville Valo - Upír živící se ...

Začátek turné v Essen a Ville je, jak říká, rád, že hraje znovu v Německu. Před zvukovou zkouškou měly na něj naše kolegyně Swetlana Schwarz a Iren Meiyer několik otázek.

1. Dark Light je trochu více popové než bývalá CD. Bude příští CD také popové?
V: Někteří lidé říkají, že Dark Light je tvrdší a více rockové než Love Metal, jiní říkají, že je více popové. A někteří říkají, že je to právě něco mezi tím.

2. Kdybys mohl být cukrovinkou, jakou?
V: Mám rád ty bílé myši. Mám rád jejich vzhled a tvar.

3. Přemýšlel jsi někdy o vydání knihy básní?
V: Ne, mé texty patří k muzice. Dříve nebo později pravděpodobně bude kniha všech textů HIM. Ale vždycky vidím svá slova ve spojení s muzikou.

4. Kdyby sis mohl vybrat kapelu, která by předělala HIM písně, která by to byla?
V: Bloodhound gang nás předělali a udělali to velmi dobře. Jsou "little bloody bastards", já je mám velmi rád. Neznám kapelu, od které bych si přál, aby předělala písně HIM. Rád poslouchám výsledky. Některé z nich se ukázaly být velmi dobré.

5. Kdybys mohl naplánovat svůj vlastní pohřeb, jak by měl vypadat?
V: Jako japonský pohřební obřad. Všechno je bílé – nic černé. Někde u řeky se spoustou květin a svíček.

6. Jsou nějací lidé, kteří by na Tvém pohřbu nebyli vítaní?
V: Nemohl bych to už nijak ovlivnit – teď jsem mrtvý. Nestarám se, kdo přijde a kdo ne. Neměl by to být velký pohřeb, mí přátelé a má rodina – nikdo jiný.

7. Až zemřeš, chtěl by ses raději rozkládat v zemi a nebo být pohřbený?
V: Obojí. Chtěl bych být rozdělen na dvě poloviny, a pak by se jedna polovina měla nechat rozkládat a druhá pohřbít. V každém případě se nestarám, zda se budu rozkládat, nebo zda budu pohřben.

8. Muzikanti vždycky přikládají velkou důležitost svému vzhledu. Není to pro Tebe neradostným obrázkem představa, že se rozkládáš a jsi žrán červy?
V: Ne, to by mohla být hezká myšlenka. (směje se)

9. Jsou nějaké finské rituály?
V: Ve Finsku je tradicí, že rakev je krátce před pohřbem způlky otevřená.

10. V Americe je umělec, který uvedl ve své poslední vůli, že rozklad jeho těla bude nafilmován jako video umělecký projekt. Je tohle něco pro Tebe?
V: Pěkný nápad. Mohlo by to být dobré Black Metalové video.

11. Které ženské jméno bys chtěl dát sám sobě, kdyby ses narodil jako žena?
V: Venus.

12. Jsou nějaké rozdíly mezi rockovými muzikanty a muzikanty, kteří tvoří na počítači?
V: Rockoví muzikanti se mají učit na nástroj, já jsem začal s muzikou ve věku 7 let. Trvá to nějaký čas, než nástroj ovládneš. Z tohoto bodu pohledu je to velký rozdíl. Na druhou stranu mnozí rockoví muzikanti dnes pracují se sequencery, vzory a počítači. V dnešní době to nemůže být ve studiu uděláno úplně bez počítačů. Ale v podstatě je trochu rozdíl, zda ovládáš nástroj nebo ne.

13. Kdybys chtěl použít ne svůj hlas, ale hlas nějakého zvířete na vašem dalším CD, které zvíře by to bylo?
V: Nejspíš kráva. To by mohla být ta největší výzva.

14. Kdyby Tě bůh nechal vybrat:
-Zemřeš jako mladý a nemocný – ale o 250 let později bys mohl být tak slavný jako Mozart
-Žiješ dlouho a zdravý, ale rok po Tvé smrti jsi zapomenut
.
V: Číslo 2. Dávám přednost dlouhému a šťastnému životu. Jsem člověk, který žije v přítomnosti. Nežiju pro nesmrtelnost – žiju pro tuhle chvíli.

15. Je Ti 55. Během vystoupení před 250 000 diváky zemřeš na scéně. Je tohle myšlenka, kterou prožíváš děsivě nebo radostně?
V: Až zemřeš, jednoduše zemřeš. Nezáleží na tom, kdy a kde zemřeš. Samozřejmě to zní dobře zemřít takhle. Ale není to nic neobvyklého pro rockové muzikanty. Je mnoho muzikantů, kteří měli úraz elektrickým proudem na pódiu.

16. Byl jeden texaský kytarista, který utrpěl úraz elektrickým proudem na pódiu a diváci mysleli, že je to součástí vystoupení. Jeho divoké kroucení diváci bouřlivě ocenili a nešťastný kluk tam zemřel.
V: Nejsou to jen srdeční infarkty na pódiu, protože elektrické dráty jsou nebezpečné nebo prší přímo na jeviště během Open Air festivalů.

17. Co je typické pro finské rockové muzikanty?
V: Finové jsou nesmělí a velmi tiší. Finové maj někdy rádi pití alkoholu. To je to, co můžu říct o Finech obecně. Jinak není co víc říct k Finům, kteří by se mohli přiřadit k většině Finů.

18. Někde jsem četla, že Finsko má v Evropě nejvyšší měřítko sebevražd.
V: Celosvětově je to Austrálie a v Evropě je to Island. Tam je to horší než ve Finsku.

19. Co Tě chrání před podobnými myšlenkami?
V: Hodně cestuji po celém světě. To mě drží daleko od tmavé a depresivní zimy.

20. Vidím, co piješ. Jak můžeš pít něco takového ve svém vlastním zájmu?
V: Red Bull? Spal jsem jen trochu a jsem trochu nachlazený. Red Bull mě drží vzhůru.

21. Vždyť to chutná, jako kdyby někdo vzal krev gumových medvídků Haribo a naplnil tím plechovky!
V: Správně! To jde dohromady se mnou! Pak jsem zřejmě upír živící se krví gumových medvídků! Mám to rád!

22. Který zvířecí hlas je nejpodobnější tomu Tvému?
Myslím, že soví.

23. Jaká je Tvá představa života po smrti?
V: Nic křesťanského nebo hinduistického nebo něco podobného. Počkám si na to, a pak uvidím. Doufám, že nic nekromantského!

24. Znáš film Nekromant od Jörg Buttgereit? Jörg je můj přítel.
V: Jistě, mluvili jsme o tom v našem posledním rozhovoru. Pamatuješ? Velmi divný film, opravdu nic pro mě.

25. Představ si ženu, kterou jsi miloval, nebo stále miluješ. Kterým nástrojem by mohla být?
V: Cikánské housle.
Proč?
V: Má něco cikánského a když řve, zní to někdy jako housle.

26. Jaké to je být na turné s finskými muzikanty?
V: Je to trochu jako rodinný výlet. Myslím si, že skupiny spolu navzájem dobře vycházejí. Často slyším, že lidé poslouchají kapely jako HIM, Negative a The 69 Eyes nebo taky The Rasmus. Proto věřím, že tato kombinace je dobrá volba. Negative inklinují ke glam rocku, Rasmus zní více poppy a my máme sklon více k rocku. Samozřejmě je tu vždy mezi námi souboj, kdo je lepší. Ale je to přátelský souboj. Nestříkáme si jed do jídel (směje se). Jak jsem řekl, je to tak trochu rodinný výlet.

27. Nějaká důležitá zpráva pro vaši fanouškovskou základnu?
V: Je hezké být tu znovu a doufám, že toto turné s Rasmus a Negative bude úspěšné. Také se těším na letní festivaly.

Následně Negative, The Rasmus a HIM zahráli výborný koncert. Rozsáhlé lustry byly vytaženy na scénu na začátku a další velmi ohromná světelná show udělala ze zbytku vystoupení optický požitek. HIM se předvedli a dost vypadali jako rocková kapela, která ukazovala svou radost z muziky a publika. Diváci odměňovali výtečný výkon Finů bouřlivými aplausy po každé písni. Někdy zpívali celé písně, a tak Mr. Valo předával více čas od času zpívané časti publiku. Nejlepší výkon a perfektní sladění společného hraní skupin, které zněli živě snad čistěji než na CD. Fanoušci si to dost užívali a nechali kapelu opustit scénu až po několikerém příspěvku. Naaranžování večera bylo uděláno velmi dobře. Negative udělali velmi dobrý dojem. Zvláště zpěvák Negative Jonne hrál s publikem mistrovskou hru a je teď opravdu obscénním kancem na proscéniu. The Rasmus mě trošku zklamali. HIM byli vlastní třída a hráli ve své vlastní kategorii. Chceme ještě více!

(Astan Magazine č. 22/2006)