Synnin Viemää - kapitola 2

V roce 1991, na konci střední školy, měl Ville Valo kapelu s názvem His Infernal Majesty. Ville hrál kytarovou část na svoji elektrickou basovku, Mige dělal basovou část a různí chlapci se střídali u hraní na bubny.

Tenkrát skupina His Infernal Majesty neexistovala příliš dlouho, ale ve vzduchu už byla skutečně dobrá nálada. Nějaké promo fotky byly pořízeny na břehu řeky Vantaanjoki (byly opravdu podivné, říká dnes Ville). Šest měsíců otravoval Ville Johani Merimaa, manažera Tavastia Clubu, aby je tam nechal zahrát. Nakonec, na Nový rok večer v roce 1992, dostali svolení hrát v Semifinal Clubu, který ležel právě vedla Tavastie.

,,Hráli jsme jen jednou a potom se skupina rozpustila, protože Mige měl jít na vojnu.‘‘ Vzpomíná Ville.,,To mě donutilo čekat, až Mige dostane volno. To byl konec v prvních začátcích HIM.´´

Jméno His Infernal Majesty bylo výsledkem nekonečných dohadů. První tři členové mysleli, že ,,Kafferi ,, by mohlo být dobré jméno pro skupinu, -,,Kaffer,, je slovo, které se dřív používalo pro barevné lidi, přesněji pro etnickou skupinu patřící Bantu Negroes. Slovo bylo vzato z H. P. Lovercraftovy staré knihy .Dneska jsou Lovercraftovy knihy rasistické povahy, ale můžete je vidět v poměru období, kdy byly napsány, kterých je 20 nebo 30. Některý z Villeho černých kamarádů považoval jméno ,,Kaffer,, za příliš groteskní, tak se rozhodli na to zapomenout. ,,Tenkrát jsem se také potuloval jako pouliční muzikant, hrál jsem se svými přáteli na africké bubny, například v Kauppatori (helsinské tržiště)‘‘, říká Ville. ,,Shromáždili jsme peníze od japonských turistů, abychom si mohli koupit krabičku L&M cigaret. Toulával jsem se ve staré části Kumpuli a v těchto místech v Oranssi s hippie a chlapci, kteří dělali reggae, norskými Rastafaris. Nazývali se Haile Selassie His Imperial Majesty. Po chvíli jsem z toho byl otrávený a začal jsem se zajímat o Death Methal. Ze všech těch ,,Imperial Majesty shit,, mi bylo na zvracení a potom jsem si přečetl knihu ,,The Satanic Bible,, od Antona LaVeyse, kde psal báseň o ,,His Infernal Majesty,, .Jestli si to pamatuji dobře. Ta měla hororové vibrace, které se dobře hodily k našemu hudebnímu stylu Black Sabbath¨.

Skupina strávila hodně času přemýšlením o názvu ,,His Infernal Majesty,, a zdálo se že by pro nás mohlo být dobrým jménem. Další blbou verzí bylo ,,Black Salem,, - byla to kombinace Black Sabbath, Salem cigaret a knihy Stephena Kinga - Salem’s Lot. Mige byl už otrávený z toho všeho hašteření okolo jména kapely a vyřešil to svým osobním přímým způsobem - latexovými barvami napsal na svůj ,,Marshall,, zesilovač velkými písmeny ,,His Infernal Majesty,, a otázka byla vyřešena.

Samozřejmě, His Infernal Majesty působí satanisticky a během svých školních let se Ville o tuto okultní vědu skutečně zajímal. Četl o tom knihy, ale nikdy tomu opravdu nepropadl, aby uctíval Satana nebo se aktivně zapojoval do satanistických aktivit. Pekka Siitoin jednou navrhnul stáhnout kočku zaživa a kůži uvařit. Ale tato myšlenka se Villemu nelíbila, myslel, že by to bylo příliš šílené, mimo to ještě v době, kdy stále žil se svými rodiči. Jeho mamka by určitě neocenila nalezení mrtvé kočky v kastrolu, až by chtěla dělat kuře na kari.

Už v roce 1996 se His Infernal Majesty stali HIM, když skupina vydala svůj první singl. Celé jméno bylo příliš dlouhé, jak na přebal desky, tak na jeho zadní stranu. Zvlášť od té boby, co se jejich první cd jmenuje 666 Ways To Love: Prologue (666 způsobů jak milovat:Prolog). Ale byly také další důvody pro zkrácení jména. V Kanadě byl ,,šmejdský orchestr,, nazývající se Infernal Mejesty, který působil v 80. letech a v 90. letech začal obnovovat turné a oni nechtěli, aby s nimi byli pleteni.

Nehledě na to, že by pro Finy bylo těžké zapamatovat si kombinaci slov His Infernal Majesty, nemluvě o tom, jak se to píše a vyslovuje. Skupina si byla také vědoma, že je zbytečné provokovat s takovým jménem, i když nemá s magií nic společného.

Ale HIM byli stále trochu podezíráni, že mají satanistický sklon. Například v Polsku, kde je katolický kostel stále oddělen od každodenního života, probíhaly debaty o tom, jaký vztah HIM se Satanisty měli. Ale také ve Finsku, se o tom lidé zpočátku bavili.,,v roce 1997, kdy se požáry kostelů v Norsku stupňovaly, jsme hráli na Provinssirock festivalu poprvé na ostrově na jevišti‘‘, říká Ville.,,Dimmu Borgir a Black Sabbath hráli na tom samém festivalu. Média udělala velký povyk a tvrdila, že kostely hořely kvůli Satanistům. Nějaký chlapec dokonce hrozil, že by sousední dřevěný kostel mohl začít hořet. Na festivalu bylo mnoho Jehovových svědků, kteří před tím, než jsme začali hrát, nám jeviště požehnali svěcenou vodou. Tenkrát se mě policie na celou tu věc ptala. Ale nebyl v tom žádný skutečný problém, byl to jen jeden velký smích.‘‘

,,Šli hlavně pro Ozzyho Osbourna, vedoucího zpěváka Black Sabbath. Celou dlouhou noc svědci Jehovovi dělali hluk a v hotelových chodbách a nepřetržitě křičeli ,,Bůh spasí moc!,,.Další den, kdy Ozzy odlétal domů svým soukromým letadlem, skupina Jeh. Svědků byla na letišti, přesvědčit se, že ,,posel zla,, skutečně opouští zemi.Ozzy na ně ukázal holý zadek a vztyčený prst.´´

,,Tenkrát od nás chtěli aktivní finští Satanisté veřejně udržovat vzdálenost.‘‘, říká Ville.,,Jejich představitel mě k nim pozval a hodně jsme hovořili o té spojitosti, která měla být mezi nimi a naší skupinou. Od té doby jsem nechtěl sdílet jejich filosofii a ani nebýt nějakým dalším způsobem spojován s celou záležitostí, on o tom chtěl publikovat brožurku, která říkala, že podle nich jsme doručovateli špatných zpráv, atd. Je to vlastně komické, že nejsme ani náboženští fanatici ani satanisté. Jsme někde mezi tím, v nešikovné pozici.

To samé se stalo v Pohjanmaa.Autobus přijel na náš koncert a jeho okna byla polepená komiksy o Ježíši. Večer byl dav mladých lidí před jevištěm, modlící měli zavřené oči a vztyčené ruce nad hlavami, v kterých drželi bible směřující k jevišti. Potom jsme přestali hrát, protože publikum s černě namalovanými rty zmlátilo modlící se část publika. Znovu jsme našli sami sebe někde mezi oběma skupinami lidí a celá věc byla velký chaos.

Člověk, který mě nejvíce překvapil tím, že mě zkusil orientovat na boha, byl klávesista Pete z Dingo, kolem konce roku 2001. Šel jsem do zákulisí Tavastia Clubu, abych dostal jeho autogram. Dříve jsem měl tuto skupinu rád, měl jsem Dingův šátek a mnoho dalších věcí. Ale byl jsem tenkrát moc mladý na to, abych je viděl hrát naživo, tak jsem na ně šel jako dospělý. A Pete začal velmi vážně mluvit o tom, že bych měl začít věřit v boha. Docela smutně se mě zeptal-,,Byl jsi někdy v situaci, že jsi neměl jediného přítele?‘‘ Nelhal jsem, když jsem řekl, že ne. Vždycky jsem měl mnoho přátel. Potom vzal Pete chlast-pivo Karhu, odvrátil svoji hlavu od láhve a řekl tichým hlasem-,,Vidím.‘‘ Potom už víc nemluvil. Každý musí být šťastný svým vlastním způsobem.

,,Během mého období ,,Rastafari,, jsem se snažil uvěřit tomu, že Haile Selassie je Mesiáš, ale úplně se mi to nepovedlo.‘‘, říká Ville.,,Bůh mě nikdy nepostavil před žádnou zkoušku. Naštěstí nejsem pokřtěný, jsem pohan. Moje matka je křesťanka, ale můj otec ani já ne. Myslím, že je dobře, když se děti mohou rozhodnout samy za sebe, jestli chtějí být křesťanem nebo ne. Nikdy jsem nechodil do kostela, jen se školou a nemám žádné náboženské vzdělání. Ale četl jsem bibli, satanistickou i křesťanskou. Myslím si, že Starý Zákon je už nudný. A Nový Zákon také není moc zajímavý. Tolik lží bylo řečeno o Svatém Rubáši Turínském (Holy Shroud of Turin) a důkazy, že Ježíš Kristus vůbec někdy existoval jsou také málo přesvědčivé, takže se raději přikloním k tomu, že Jacques de Molay (of the Templars) byl Turínský Rubáš.‘‘

,,To co se stalo s biblí je něco podobného jako s Coca-Colou. Když máš dostatek peněz na marketing, můžeš si být jist, že si tu jistou značku koupí skoro každý. Ale Afri-Cola nebo DR.Pepper také chutnají dobře, je to alternativní. A co je také podivné na bibli, je to, že byla přeložena z milionu jazyků do milionu různých verzí a stále se trvá na tom, že každá verze je pravdivá. Samozřejmě, že v každé knize je trochu pravdy, ale pro mě je to jen literatura, dost nudný druh výmyslu. Nemyslím si, že věřící lidé jsou idioti, ale také je nepovažuji za opravdu inteligentní. Každý rozhoduje sám za sebe. Vždycky mě udiví, jak moc dokáží knihy ovlivnit tolik lidských životů. Pro Finy by kniha měla být raději ,,Kalevala,, ačkoli nejsem vlastenec. V národních mytologiích a náboženských knihách můžeš najít nějaké skutečně dobré filozofické myšlenky, ale také věci, které jsou jednoduše jasné. "Nezabiješ. ‘Není to snad dost jasné, že nic nemá takovou cenu, abys kvůli tomu zabil? "Nedopustíš se cizoložství‘ to je úplně jiný příběh, je to více o detailech. Toto a všechna ostatní církevní přikázání jsou spíše k pobavení.‘‘

HIM nikdy nebrali číslo 666 příliš vážně. Pro skupinu opravdu není význam tohoto čísla nějaká bestie, představuje jen prvek druhořadých hororových filmů. Už na prvním cd skupiny byla písnička ,,Your Sweet 666,, která pochází z řeči kněze, který když jste hráli Stairway to Heaven (Schodiště do nebe) od Led Zeppelin pozpátku, slyšel jsi zprávu ,,Zde je můj sladký Satan 666‘‘.Your Sweet 666 je slib věrnosti Let Zeppelin.

Zahraniční reportéry vždycky zajímalo jméno ,,HIM,, a ještě se stále a stále znovu ptají, jak bylo vybráno. Proto si o tom skupina pořád vymýšlí různé lži. Když byla populární chlapecká skupina Hanson, říkávalo se HIM zkrácené formě ,,Hanson Is Murdered,, (Hanson je zavražděn). Když Gas, který je pasivním amatérem ledního hokeje se připojil ke skupině, HIM se náhle stali zkratkou pro ,,Helsinki Ice hockey Maniacs,,.Existuje mnoho překladů.A pokaždé se z těchto lží dostali ven, protože členové HIM jsou dokonalými lháři. Zůstávají smrtelně vážní a až doposud nedávají ,,Pinocchio,, efekt znát.

,,Jméno HIM je také trochu vycucané.´´, přiznává Ville.,,Ale jméno skupiny není to jediné, na čem záleží. Když vezmeš například Eppu Normaali, co je tohle za druh jména? Pochází to z Ab Normal, charakteru Mel Brooksova filmu ,,Frankenstein Junior,,.To jméno nikoho nepohoršuje, nic neznamená. Když publikum slyší ,,HIM,, nemyslí na boha nebo na ,,His Inferna Majesty,,.Myslí na naše písničky nebo na můj hloupej make-up, z nějakého levného německého videa. Dobrá, z hudebního videa.´´ To, co HIM opravdu naštvalo je, že si včas nezaregistrovali své jméno.

Neměli na to tenkrát peníze. Společností se jménem HIM nebo Him, jsou všude po celém světe. Ville Valo se zmínil o tom, že v 70. letech existovala anglická ,,gay porno,, skupina s názvem HIM a v Německu je obchod s ženskými oděvy, který vyrábí svatební šaty, župany a další oblečení pro transvestity.Webová adresa www.him.com patří Arkansaské společnosti recyklující kov v USA, se jménem Hummelstein Iron & Metal.Adresa www.him.org náleží náboženské skupině:Harvest International Ministries (což je něco jako ,,žně mezinárodního duchovního řádu). Což je samozřejmě jistý stupeň ironie .Internetový systém ,,Google,, přichází s více než 57 miliony záznamy, když hledáš ,,Him,,.Tak tohle všechno musíš vyzkoušet.

Problémem je, že další skupina s názvem HIM existuje v US a ti mají toto jméno ve svém státě zaregistrované. To znamená, že finská skupina HIM musí v US vystupovat pod jiným jménem, když tam začali aktivně působit. Americká kapela HIM hraje experimental jazz a vydali album, které má pár dobrých recenzí. Už se také stalo, že HIM z obou kontinentů dostali poštou mylné objednávky.